Seat Leon: Praca w komorze silnika

Seat Leon –> Porady –> Kontrola stanu paliwa i tankowanie –> Komora silnika –> Praca w komorze silnika

Należy zapoznać się uważnie z informa cjami dodatkowymi  strona 14


Zawsze należy pamiętać o niebezpieczeństwie obrażeń i poparzeń, jak również o ryzyku wypadku lub pożaru podczas wykonywania czynności w komorze silnika, np. podczas kontroli i uzupełniania płynów. Dlatego należy zawsze przestrzegać poniższych ostrzeżeń i postępować zgodnie z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa. Komora silnika samochodu jest obszarem potencjalnie niebezpiecznym.

UWAGA

Wyłączyć silnik,wyjąć kluczyk ze stacyjki i zaciągnąć hamulec ręczny. W sa - mochodach z ręczną skrzynią biegów, ustawić dźwignię zmiany biegów na bieg jałowy; w pojazdach z automatyczną zmianą biegów ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu P. Odczekać, aż silnik ostygnie.

Nie odkręcać korka zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego, gdy silnik jest gorący. Układ chłodzenia jest pod ciśnieniem!

Chronić twarz, ręce i ramiona zakrywają korek dużą szmatą zabezpieczającą przed wyciekiem chłodziwa lub pary.

Jeżeli konieczna jest praca w komorze silnika w czasie jego pracy, elementy obracające się (na przykład, pasek klinowy, alternator, wentylator chłodnicy) i wysokonapięciowy system zapłonowy stanowią dodatkowe zagrożenie.

Należy przestrzegać następujących dodatkowych zasad, jeśli konieczne jest wykonanie czynności przy układzie paliwowym lub elektrycznym:

OSTROŻNIE

Przy uzupełnianiu płynów należy upewnić się, że płyn wlewany jest do właściwego pojemnika, w przeciwnym razie mogą wystąpić poważne zaburzenia pracy silnika lub jego uszkodzenie.

Informacja dotycząca środowiska

Należy regularnie kontrolować podłoże pod pojazdem, aby wykryć wszelkie wycieki we wczesnym stadium. W przypadku stwierdzenia plam oleju lub innych płynów w miejscu parkowania samochodu należy skontrolować pojazd w warsztacie.

Informacja

W pojazdach z kierownicą z prawej strony* zbiornik płynu hamulcowego znajduje się po drugiej stronie komory silnika rys. 234.

Sprawdzanie poziomów

Rys. 234 Schemat rozmieszczenia poszczególnych elementów Co pewien czas należy sprawdzić poziomy płynów eksploatacyjnych w samochodzie. ...

Otwieranie pokrywy silnika

Należy zapoznać się uważnie z informacjami dodatkowymi Pokrywa silnika zwalniana jest od wewnątrz samochodu. Sprawdzić, czy ramiona wycieraczek ...

Zobacz tez:

Kiedy należy skontaktować się z autoryzowaną stacją obsługi Toyoty lub innym specjalistycznym warsztatem
W niżej wyszczególnionych przypadkach samochód wymaga kontroli i/lub naprawy. Należy niezwłocznie skontaktować się z autoryzowaną stacją obsługi Toyoty lub innym specjalistycznym warsztatem. Nastąpiło napełnienie któ ...

Kasowanie pozycji zapisanej w kontaktach
Za pomocą przycisków "<SELECT", "TUNE>" i przycisku "SETUP/ ENTER" wybrać "Delete contacts". Za pomocą przycisków "<SELECT", "TUNE>" i przycisku "SETUP/ ENTER" wybrać odpowiedni numer telefonu i nacisnąć przycisk "Yes". Aby s ...

Sprawdzanie zestawu do awaryjnej naprawy opony
Sprawdzaj regularnie zestaw do awaryjnej naprawy opony.  Sprawdź termin przydatności do użycia uszczelniacza do opon.  Sprawdź działanie kompresora do opon. UWAGA Uszczelniacz do opon ma określony termin przydatności d ...

Categorie