Nowe klocki hamulcowe
Przez pierwsze 400 km nowe klocki nie osiągają jeszcze swojej maksymalnej wydajności hamowania i potrzebują najpierw "dotarcia". Można jednak skompensować nieznacznie obniżony efekt hamowania poprzez mocniejsze dociśnięcie pedału hamulca.
Unikać przeciążania hamulców podczas docierania.
Zużycie
Stopień zużycia klocków hamulcowych zależy w dużej mierze od sposobu jazdy kierowcy oraz warunków eksploatacji samochodu.
Jest to szczególnie problem napotykany w przypadku jazdy w ruchu miejskim lub na krótkich odcinkach, lub bardzo sportowego stylu jazdy W zależności od prędkości, siły hamowania, oraz warunków atmosferycznych (na przykład temperatury, wilgotności powietrza, itd) hamowaniu mogą towarzyszyć różne odgłosy.
Mokre drogi i sól drogowa
W niektórych sytuacjach (na przykład przy jeździe po zalanych obszarach, w ulewnym deszczu lub po myciu samochodu) działanie hamowania może być opóźnione, jeżeli tarcze i klocki hamulcowe są wilgotne, lub zamrożone zimą. W takim przypadku hamulce należy "wysuszyć" naciskając kilkakrotnie na pedał hamulca.
Przy dużych prędkościach oraz przy włączonych wycieraczkach przedniej szyby, klocki hamulcowe będą na krótko dotykać tarcz hamulcowych. Zjawisko to, niezauważalne dla kierowcy, ma miejsce w regularnych odstępach czasu w celu poprawy czasu reakcji hamulców, jeżeli są wilgotne.
Skuteczność hamulców może także ulec tymczasowemu obniżeniu, jeżeli pojazd pokonuje pewną odległość bez użycia hamulców, a na nawierzchni drogi znajduje się zimą dużo soli. Warstwę soli gromadzącą się na tarczach i klockach można usunąć delikatnie naciskając kilkakrotnie na pedał hamulca.
Korozja
Może pojawić się tendencja do korozji na tarczach oraz do gromadzenia się brudu na klockach hamulcowych, jeżeli pojazd jest rzadko używany, lub rzadko używa się hamulców.
Jeżeli hamulce nie są używane często lub jeśli na tarczach występuje rdza, SEAT zaleca oczyszczenie klocków i tarczy w drodze kilkukrotnego hamowania w jeździe z umiarkowanie dużą prędkością
Awaria układu hamulcowego .
Jeżeli skok pedału hamulca nagle wzrośnie może to oznaczać awarię jednego z dwóch obwodów hamulcowych. Należy wtedy niezwłocznie udać się do najbliższego wyspecjalizowanego warsztatu w celu dokonania naprawy Należy zmniejszyć prędkość i być przygotowanym na hamowanie z większą siła nacisku na pedał hamulca, uwzględniając dłuższą drogę hamowania.
Niski poziom płynu hamulcowego
Układ hamulcowym może nie pracować prawidłowo, jeżeli poziom płynu hamulcowego jest zbyt niski. Poziom płynu hamulcowego jest kontrolowany elektronicznie
Siłownik wspomagania hamulców
Układ wspomagania hamulców uzupełnia nacisk wywierany na pedał hamulca. Działa on tylko wówczas, gdy pracuje silnik
UWAGA
Nie narażać innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo : ryzyko spowodowania wypadku .
OSTROŻNIE
Umożliwia to wykorzystanie silnika do hamowania i odciąża hamulce . Jeżeli nadal konieczne jest użycie hamulców , lepiej zdecydowanie kilkakrotnie hamo - wać niż naciskać nieprzerwanie na ha - mulce.
Informacja
Pojazdy z zaczepem holowniczym
W pojazdach z fabrycznie zamontowanym zaczepem holowniczym do holowania
można użyć zamontowanego, zdejmowanego zaczepu kulowego ", Zaczep holowniczy.
Holowanie przy użyciu zaczepu holowniczego jest pełnowartościowym odpowiednikiem
holowania przy użyciu ucha ho ...
Wskazówki dotyczące jazdy z układem
zapobiegającym blokowaniu kół
podczas hamowania
Zadziałanie układu ABS przejawia się
pulsowaniem pedału hamulca. Jest to
zjawisko normalne. Utrzymaj pedał
hamulca wciśnięty.
ABS nie eliminuje niebezpieczeństw
wynikających z:
niezachowania bezpiecznej odległości
od pojazdu j ...
Wymiana pióra tylnej wycieraczki
Rys. 143
Pióro tylnej wycieraczki
Zdejmowanie pióra wycieraczki
Podnieść ramię wycieraczki z szyby w kierunku strzałki 1 " rys.
143.
Odchylić pióro wycieraczki do oporu w tym samym kierunku.
Przytrzymać ramię ...