Mazda3: Konserwacja zewnętrzna

Mazda3 –> Obsługa i konserwacja –> Konserwacja –> Konserwacja zewnętrzna

Powłoka lakiernicza Twojej Mazdy wykonana jest w oparciu o najnowsze osiągnięcia technologiczne, zarówno pod względem zastosowanych materiałów, jak i metod nanoszenia.

Jednakże, jeżeli lakier nie będzie odpowiednio pielęgnowany, oddziaływanie środowiska może uszkodzić jego właściwości ochronne.

Poniżej podajemy kilka przykładów możliwego uszkodzenia i zalecenia, jak im zapobiec.

Trawienie spowodowane kwaśnym deszczem lub zanieczyszczeniami przemysłowymi

Wyjaśnienie

Zanieczyszczenia przemysłowe i zanieczyszczenia pochodzące z emisji spalin samochodowych unoszą się w powietrzu i mieszają z deszczem lub rosą, tworząc kwasy. Kwasy te mogą osiadać na powierzchniach lakierowanych samochodu.

Ponieważ woda odparowuje, kwasy stają się coraz bardziej stężone i mogą uszkodzić lakierowane powierzchnie.

Im dłużej kwasy pozostają na powierzchni, tym większa jest możliwość jej uszkodzenia.

Zapobieganie

Zapobieganie Aby zabezpieczyć powierzchnie lakierowane, konieczne jest mycie i woskowanie samochodu, zgodnie z instrukcjami podanymi w tym rozdziale.

Czynności te wykonaj natychmiast, gdy zauważysz, że kwaśny deszcz osiadł na powierzchniach lakierowanych samochodu.

Uszkodzenia spowodowane odchodami ptaków, owadami lub żywicą z drzew

Wyjaśnienie

Odchody ptaków zawierają kwasy. Jeżeli nie zostaną usunięte, mogą spowodować utratę połysku i zmianę koloru warstwy lakieru samochodu.

Kiedy owady rozbiją się o powierzchnię lakierowaną, ich rozkładające się szczątki tworzą związki korozyjne. Jeżeli nie zostaną usunięte, mogą spowodować wżery utratę połysku i zmianę koloru warstwy wierzchniej lakieru samochodu.

Żywica z drzew utwardza się i mocno przywiera do warstwy lakieru. Jeżeli spróbujesz ją zdrapać, możesz wraz z nią usunąć część warstwy lakieru.

Zapobieganie

Aby zabezpieczyć powierzchnie lakierowane, konieczne jest mycie i woskowanie Twojej Mazdy, zgodnie z instrukcjami podanymi w tym rozdziale. Powinno to zostać wykonane jak najszybciej.

Odchody ptaków można usunąć miękką gąbką i wodą. Jeżeli jesteś w podróży, problem ten może także rozwiązać nawilżona chusteczka. Oczyszczona powierzchnia powinna zostać nawoskowana zgodnie z instrukcjami podanymi w tym rozdziale.

Owady i żywice z drzew najlepiej usuwać miękką gąbką i wodą lub dostępnymi w handlu chemicznymi środkami czyszczącymi.

Inną metodą jest przykrycie zabrudzonej powierzchni nawilżoną gazetą na około 1-2 godziny. Po usunięciu gazety spłucz pozostałości zanieczyszczeń wodą.

Plamy po wodzie

Wyjaśnienie

Deszcz, mgła, rosa i nawet woda z kranu mogą zawierać szkodliwe minerały, takie jak sól i wapno. Jeżeli wilgoć zawierająca te minerały osiądzie na samochodzie i odparuje, minerały zagęszczą się i utwardzą w formie białych plam. Plamy te mogą uszkodzić powierzchnię lakierowaną samochodu.

Zapobieganie

Zapobieganie Aby zabezpieczyć powierzchnie lakierowane, konieczne jest mycie i woskowanie samochodu, zgodnie z instrukcjami podanymi w tym rozdziale.

Czynności te wykonaj natychmiast po zaobserwowaniu plam po wodzie na powierzchniach lakierowanych samochodu.

Odpryskiwanie lakieru

Wyjaśnienie

Odpryskiwanie lakieru występuje, gdy żwir wyrzucany spod kół innego samochodu uderza w Twój samochód.

Jak uniknąć odpryskiwania lakieru

Utrzymywanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego samochodu zmniejsza możliwość powstania odprysków lakieru przez wyrzucany żwir spod jego kół.

UWAGA

  • Strefy powstawania odprysków zmieniają się wraz z prędkością samochodu.

    Na przykład, podczas jazdy z prędkością 90 km/h, strefa powstania odprysków wynosi 50 m.

  •  W niskich temperaturach lakier samochodu utwardza się. Zwiększa to możliwość powstania odprysków.
  •  Odpryski lakieru mogą prowadzić do tworzenia się rdzy na powierzchni Twojej Mazdy. Zanim się tak stanie, napraw uszkodzone powierzchnie, używając farby zaprawkowej Mazdy zgodnie z instrukcjami podanymi w tym rozdziale. Niewykonanie naprawy może prowadzić do powstania poważnych ognisk korozji na uszkodzonej powierzchni i kosztownych napraw.

Podczas używania czyszczących środków chemicznych lub past polerskich przestrzegaj wszystkich instrukcji podanych na opakowaniach. Przeczytaj wszystkie uwagi i ostrzeżenia.

Konserwacja

...

Konserwacja powierzchni lakierowanych

Mycie PRZESTROGA Gdy dźwignia wycieraczek szyb znajduje się w pozycji , a włącznik zapłonu w pozycji ON, wycieracz ...

Zobacz tez:

Ogrzewanie tylnej szyby
Rys. 43 Deska rozdzielcza: przycisk ogrzewania tylnej szyby Ogrzewanie służy do odmarznięcia lub odparowania szyby tylnej. Przycisk ogrzewania tylnej szyby " rys. 43 Włączanie / wyłączanie ogrzewania Gdy ogrzewanie jest włączone, świeci lamp ...

Zdejmowanie i zakładanie koła
Po poluzowaniu śrub koła i podniesieniu samochodu należy wymienić koło. Zdejmowanie koła Odkręcić śruby koła za pomocą klucza nasadowego i położyć je na czystej powierzchni. Zdjąć koło. Zakładanie ...

Wskazówki
Samochód z przyczepą prowadzi się nieco inaczej niż samochód bez przyczepy. Holując przyczepę, aby uniknąć wypadku, śmierci lub powa żnych obrażeń ciała, należy pamiętać o następujących zasadach: Sp ...

Categorie